Yalova Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü İlimizi Temsilen 4 Sporcu ile TDF Spor Tırmanış Eğitimine Katıldı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Bursa Gürsu Sporcu Fabrikasında 22-26 Şubat 2021 tarihleri arasında düzenlenen Spor Tırmanış Temel Seviye Eğitimine katılan Yalova Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyesi 4 sporcu, eğitimleri başarıyla tamamladı.

5 gün süren eğitimde Bengü Yakıcı, Umut Kılınç, Berk Pehlivan, Yusuf İşsever yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı oldular. Antrenörlük eğitimine de devam etmeyi planlayan sporcular, Yalova’da Tırmanış sporunun gelişmesine yönelik çalışmalarına devam ediyor. Eğitimi başarıyla tamamlayan sporcularımızı tebrik ediyor ve başarılar diyoruz.

Dünya’da da ön plana çıkmaya başlayan Spor Tırmanış branşının yapılabilmesi için tırmanış duvarına ihtiyaç duyduklarını dile getiren kulüp sporcuları, yetkili kurumlardan destek beklediklerini ifade ettiler. Türkiye’nin neredeyse her ilinde olan Spor Tırmanış Duvarının Yalova’da olmaması, antrenmanlarımızı ve eğitimlerimizi farklı illere giderek yapmamıza neden oluyor diyerek destek beklediklerini ifade ettiler.

SPOR TIRMANIŞIN ETKİLERİ

Çocukların ve gençlerin gelişimine inanılmaz katkılar sağlayan, doğru mekanikte yapıldığı zaman fiziksel gelişimi destekleyen çok etkili bir spor dalıdır.

Zihinsel gelişimle bu spor dalı bireyin baskı altında karar verebilme, yükseklik korkusunu yenme, problem çözme, planlama yapabilme, kendine güven duygusunu geliştirebilme gibi benlik becerilerini geliştirmede etkili olan bir spor dalıdır.

Spor tırmanışın çocuklara sağladığı kazançlar,
fiziksel gelişimin yanı sıra mental gelişimi de destekleyen, bir spor dalıdır. Çocuklarda karakter gelişimini olumlu yönde etkiler, özgüven sağlar, sorumluluk becerisi kazandırır, problem çözme, stres yönetimi, baskı altında karar verme, zor koşullara dayanıklı ve uyumlu olabilme gibi fiziksel yetilerini geliştirir. Ayrıca, başarabilmenin verdiği güvenle özgüvene ulaşma, strateji oluşturma, planlama gibi benlik becerilerini de geliştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir